Projektna ideja – odakle krenuti
Proces osmišljavanja ideje za projekat ne zasniva se na posebno utvrđenim pravilima kojih se morate držati, niti je metodologija za valjano definisanje ideje precizno definisana. Načini da dođete do kvalitetne ideje su različiti i zavise od dosta faktora. Neke organizacije najpre tragaju za odgovarajućim konkursom ili donatorom, pa razmišljaju kakav projekat će pripremiti, dok neke druge sa već rođenom i oblikovanom idejom krenu u potragu za izvorom finansiranja. Nijedan od dva pristupa nije pogrešan, ali je dobro da povedete računa da li vašu ideju odlikuje sve ono što donator ceni.
Kakva treba da bude projektna ideja
- Na prvom mestu vaša ideja mora biti inovativna. Bez obzira da li je u pozivu eksplicitno naglašeno da će se nagrađivati inovativne ideje ili nije bitno je da ideju razvijate u tom pravcu. Što je pristup rešavanju problema koji je predmet vašeg projekta inovativniji to se povećavaju šanse da vas donator uzme u obzir.
- Od izuzetne je važnosti da vaš projekat u celosti donosi neku dodatnu vrednost, pa planiranje projektne ideje usmerite na taj način. Taj dodatni doprinos koji vaš projekat donosi, pogotovo ukoliko on predstavlja korist za društvo u celini biće posebno tretiran od strane donatora.
- Vodite računa da ne “svaštarite”, da se ne odlučujete za razvijanje projektne ideje u sektoru kojim se inače ne bavite i u kom nemate iskustva samo zato što je otvoren konkurs na tu temu. To skoro nikad ne vodi do uspešnog projekta.
- Posebnu pažnju posvetite ciljevima donatora, ciljevima njegovog programa i konkretnog raspisanog javnog poziva na koji se javljate, zatim prioritetnim razvojnim ciljevima na nacionalnom, lokalnom pa i regionalnom nivou, i svakako onim ciljevima u okviru sektora u kom delujete. Vodite računa da ih pravilno adresirate, to vam značajno uvećava šansu da vašu projektnu ideju realizujete.
- Vrlo je bitno da imate jasnu viziju šta želite da postignete, kratkoročno i dugoročno. Iz takve vizije se rađaju najbolje projektne ideje.
Kako da dođete do odlične projektne ideje
Predlažemo vam nekoliko kratkih saveta na koji način možete da pripremite sebe i organizaciju za razvoj kvalitetne ideje za vaš projekat
- Pažljivo posmatrajte okolinu i kontekst u kom će se projekat odvijati
- Razgovarajte sa ljudima – sa svojim saradnicima, kolegama, pripadnicima potencijalnih ciljnih grupa, ostalim stejkholderima
- Čitajte relevantna dokumenta – Evropske unije, nacionalna, lokalna, regionalna dokumenta, sektorska dokumenta, i to izveštaje, studije, statistike, analize, strategije, akcione planove, politike…
- Čitajte relevantnu literaturu, koja se tiče kako sektoru u kom radite tako i pripreme i realizacije projekata
- Pratite šta rade organizacije sličnog profila
- Pratite šta radi donator kod ste izabrali, odnosno koje organizacije, kakve programe i projekte finansira
- Umrežavajte se sa ljudima koji razmišljaju poput vas i gaje neophodan entuzijazam
- Već pomenuto, ali izuzetno bitno – imajte viziju, negujte je, razvijajte